Достапни линкови

Заеднички поморски вежби на Кина и Русија


Кина соопшти дека заедно со руската војска ќе изврши поморски вежби на Јапонското море и Жолтото море. Според кинеското министерство за одбрана вежбите ќе започнат во арпил, но се уште не се знаат локациите каде ќе бидат извршени.
Кина и Русија неколку пати спроведоа заеднички воени вежби од 2005 година во рамки на Шангајската организација за соработка.
XS
SM
MD
LG