Достапни линкови

Започна самитот на Арапската лига во Багдад


Лидерите на земјите- членки на Арпаската лига
Самитот на Арапската лига започна во Багдад, што претставува прв таков собир во ирачкиот главен град по инвазијата на Садам Хусеин во соседен Кувајт во 1990 година. На самитот во високо обезбедената зелена зона земаа учество само лидерите на 10 од 22 земји-членки на лигата.
Пред почетокот на средбата имало експлозија во близина на зоната. Меѓу присутните е и кувајтскиот шеик Сабах ал Ахмад ал Сабах, кој е првиот лидер од земјата кој го посетил Ирак по инвазијата.
XS
SM
MD
LG