Достапни линкови

Азербеџан негира дека му отстапил воена база на Израел


Азербеџанските власти ги демнатираа информациите дека земјата му гарантирала пристап на Израел во една нивна база која може да биде искористена за авионски напади на нуклеарните цели во Иран. Неделникот Форин полиси цитираше анонимен извор од американските власти кој навел дека Азербеџан му обезбедил на Израел воени авиони и пристап до аеродромот во близина на границата со Иран.
Според азербеџанските власти, странските сили се обидуваат да нарушат односите на земјата со Иран.
XS
SM
MD
LG