Достапни линкови

Северна Кореја се подготвува за лансирање ракета


Јапонскиот весник Токио Шимбун денеска известува дека Северна Кореја започнала да ја полни со гориво ракетата која треба да биде лансирана во наредниот месец. Западот смета дека станува збор за тест на проектил што е кршење на резолуцијата на Обединетите Нации со која на Пјонг Јанг му се забранува да тестира балистички проектили. ПјонгЈанг тврди дека ќе ја лансира ракетата која ќе носи сателит во во орбитата. Според извори во Сеул, Северна Кореја поканила меѓународни посматрачи на лансирањето.
XS
SM
MD
LG