Достапни линкови

Обесени тројца затвореници во Јапонија


Јапонскиот министер за правда Тошио Огава денеска изјави дека биле споведени три егзекуции. Трите смртни казни биле донесени за осуденици за неколкукратни убиства. Осудениците биле обесени во затворите каде што ги издржувале казните. Огава изјави дека јавноста ја поддржува смрттната казна во овие случаи. Тој додаде дека уште 132 затвореници чекаат на извршување на смртна казна во Јапонија. Ова е прва егзекуција во последните две години, последен пат била извршена во јули 2010 година.
XS
SM
MD
LG