Достапни линкови

Иран го поддржува планот на Арапската лига за Сирија


Иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи
Иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи изјави дека неговата земја го поддржува планот на Арапската лига за Сирија. Но според него, Иран нема да бара отставка од сирискиот претседател Башар ал Асад.
Салехи смета дека политичкиот вакум во Дамаск може да има последици за регионот и најави дека медијаторот на ОН и Арпаската лига за Сирија ќе го посети Техеран во наредната недела.
XS
SM
MD
LG