Достапни линкови

Претседателите на БРИКС пристигнаа во Њу Делхи


Преходната средба на претседателите на БРИКС во Кина
Претседателите од земјите на групата БРИКС пристигнаа во Њу Делхи, каде ќе се одржи самит за зајакнување на нивните економски односи. Во организацијата членуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.
На дводневниот собир се очекува разговорите да бидат фокусирани врз глобалната економска ситуација во пресрет на самитот на Г-20 во Мексико, меѓународната стабилност и безбедност и врз други прашања. поред агенциите, петтемина лидери најверојатно ќе разговараат и за раководењето на ММФ и на Светска банка.
XS
SM
MD
LG