Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч со критика до Азербеjџан за притворот на двајца новинари


Хјуман Рајтс Воч ги повика властите во Азербеjџан да им дозволат на двајца притворени телевизиски новинари да се сретнат со нивниот адвокат и со нивните семејства. Вугар Гонагов и Заур Гулијев беа уапсени на 13 март.
Се уште не се знае точно за што се обвинети и какви се условите во притворот, што претставува крешење на азербеџанскиот закон и меѓународното право.
XS
SM
MD
LG