Достапни линкови

Спорните членови укинати од Законот за лустрација


Уставен Суд
Уставниот суд на денешната седница укина 12 члена од Законот за лустрацијата. Лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори. За оспорените одредби од Законот за лустрација судот поведе постапка во јануари оваа година.
XS
SM
MD
LG