Достапни линкови

Белорусија-опозициски активисти добиле забрана за влез во ЕУ


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Белоруската полиција спречила тројца опозициски активисти да отпатуваат за Брисел на средба со претставници на ЕУ. Активистите биле обвинети за хулиганство и притворени во полициската станица во Ворша, додека патувале со воз до Москва од каде требало да летаат за Белгија.
Претходно на неколку новинари им беше забрането да ја напуштат земјата, поради санкциите на ЕУ врз режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко.
XS
SM
MD
LG