Достапни линкови

Вељаноски-Шпрем:регионот што побрзо да се интегрира во ЕУ


Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски
Претседателите на македонското Собрание и хрватскиот Сабор, Трајко Вељаноски и Борис Шпрем по денешната средба оценија дека Македонија во Хрватска има голем пријател и поддржувач во нејзините евроатлантски аспирации. Меѓу двете држави нема отворени политички прашања што отвора можност за интензивирање на билатералната соработка, особено во делот на економските односи.
Вељаноски изјави дека со неговиот соговорник заклучиле оти целиот регион треба што поскоро да се интегрира во европското семејство.
XS
SM
MD
LG