Достапни линкови

Напад врз еврејски ученик во Париз


Дванесетгодишно дете било истепано пред едно еврeјско училиште во Париз. Нападот, како што соопштија локалните власти, го извршиле момчиња кои извикувале антисемитски пароли. Тоа е уште едн од низата напади врз евреите кои деновиве се случија во Франција и кои дополнително би можело да ги зеголемат тензиите во земјата. Напнатоста е присутна во еврејската заедница која имаполовина милион луѓе, по нападите во Тулуз од 19 март кога французинот со алжирско потекло Мохамед Марах уби три деца и еден рабин.
XS
SM
MD
LG