Достапни линкови

Македонска собраниска делегација во Вашингтон


Вашингтон
,,Во мултиетничка Македонија нема етнички, социјални ниту политички поделби кога станува збор за членството во НАТО, порачаа членовите на собраниската Комисија за надворешни работи на дебата „Македонија и НАТО, од корисник на безбедноста до нејзин произведувач“ во Институтот „Вудроу Вилсон“ во Вашингтон. Тие, како што јавува Гласот на Америка, го реафирмираа ставот дека Македонија е подготвена за членство во НАТО и упатија повик до Алијансата да ги искористи сите механизми на располагање за да врачи покана за членство на земјата. Тие очекуваат по изборите во Грција во мај да дојде до заживување на процесот во ОН за решавање на спорот со името.
XS
SM
MD
LG