Достапни линкови

Клинтон: Асад да прејде од зборови на дела


Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ја оцени како важен чекор одлуката на сирискиот претседател Башар ал Асад да го прифати мировниот план на пратеникот на ОН и на Арапската лига за Сирија Кофи Анан, но истакна дека акциите на сирискиот режим се поважни од зборовите. Ние ќе ги цениме искреноста и сериозноста на Асад според тоа што тој прави, а не што зборува, додаде Клинтон. Таа ја предупреди и сириската опозиција дека треба да биде подготвена јасно да му покаже на целиот сириски народ оти има визија за земја која му ги гарантира правата на секој што живее таму.
XS
SM
MD
LG