Достапни линкови

Шефот на ЕУЛЕКС ја напушта функцијата во јуни


Шефот на ЕУЛЕКС Гзавија де Марњак денеска соопшти дека во средината на јуни ќе ја напушти функцијата, додавајќи оти „Косово е на прав пат се додека институциите и општетството продолжуваат да тежнеат кон начелата и вредностите што ги промовира Европската унија “.
Според него, ЕУЛЕКС влегува во нова фаза оваа лето, по неодамна усвоената Стратешка ревизија на Мисијата.
XS
SM
MD
LG