Достапни линкови

Строс Кан не знаел дека имал сексуални односи со проститутки


Поранешниот шеф на ММФ Доминик Строс Кан
Адвокатите на поранешниот шеф на ММФ Доминик Строс Кан соопштија дека тие ќе ги предизвикаат тврдењата дека нивниот клиент учествувал во илегални забави со проститутки. Француските власти истражуваат дали Сторс Кан бил свесен дека имал сексуални односи со проститутки во 2010 и 2011 година на забавите на еден бизнисмен. Доколку биде прогласен за виновен тој се соочува со затворска казна до 20 години.
Сторс Кан ги негираше обвинувањата. Според адвокатите, тој не направил кривично дело, бидејќи не знаел дека имал сексуални односи со проститутки.
XS
SM
MD
LG