Достапни линкови

Обама-Пакистан да ги прифати операциите на САД против милитантите


Американскиот претседател Барак Обама и пакистанскиот премиер Јусуф Раза Џилани
Американскиот претседател Барак Обама по средбата со пакистанскиот премиер Јусуф Раза Џилани изјави дека се надева оти пакистанскиот Парламент ќе ја почитува потребата на американските безбедносни сили да ги продолжат операциите против милитантите на границата меѓу земјата и Авганистан. Џилани изјави дека е задоволен од зборовите на Обама кои не ја нарушувале сувереноста на Пакистан.
Обама и Џилани остварија средба на маргините на самитот за нуклеарна безбедност во Сеул.
XS
SM
MD
LG