Достапни линкови

Во Сеул средба Обама - Џилани


Американскиот Претседател Барак Обама се состана со премиерот на Пакистан Јусуф Раза Џилани
Американскиот Претседател Барак Обама се состана со премиерот на Пакистан Јусуф Раза Џилани со цел да ги намалат тензиите како сојузници во борбата против исламските терористи. До состанокот доаѓа на маргините на самитот за нуклеарна безбедност во Сеул и е прва ваква средба откако лани американските командоси го убија лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен во Пакистан што за пакистанската влада беше наруѓување на суверенитетот.
Односите беа исто така нарушени и по воздушните напади на НАТО во кои загинаа 24 пакистански војници во пограничната област со Авганистан.
XS
SM
MD
LG