Достапни линкови

Зебари-Арпаската лига нема да бара оставка на сирискиот претседател


Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари
Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари изјави денеска дека Арапската лига нема да бара сирискиот претседател Башар ал Асад да поднесе оставка на самитот во Багдад, кој ќе се одржи оваа недела. Според него, лидерите ќе се согласат за остварливо решение за ставање крај на конфликтот во Сирија.
Зебари додаде дека тие ќе поддржат мирна промена на режимот, но сирискиот народ ќе мора да биде предводник на процесот.
XS
SM
MD
LG