Достапни линкови

Судење на 47 обвинети за тероризам во Казахстан


Некои од обвинетите во судот во Казахстан
Судењето на 47 мажи обвинети за тероризам започна денеска во казахстанскиот град Атирау. Осомничените на возраст од 21 до 32 години и се обвинети за основање на терористичка група и за оргнаизирање на бомбашки напади во неколку градови. Според властите, на некои од нив им се суди во отсуство. Судењето не е отворено за јавноста.
XS
SM
MD
LG