Достапни линкови

Обама најави намалување на нуклеарното вооружување со Русија


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе се заложи за намалување на нуклеарното вооружување со Русија. Тој ја предупреди Северна Кореа да ја прекине нуклеарната програма, за земјата да не се соочи со изолација. На Иран, Обама му порача дека нема уште многу време за постигнување дипломатско решение во преговорите за нуклеарната програма.
Обама го даде коментарот во Сеул каде лидерите на повеќе од 50 нации присуствуваат на самитот за нуклеарна безбедност.
XS
SM
MD
LG