Достапни линкови

Дали се уставни реформите во здравството што ги предложи Обама?


Американскиот Врховен суд ќе ја разгледува уставноста на реформите во здравството, предложени од претседателот Барак Обама, според кои милиони неосигурени американци ќе мора да плаќаат здравствено осигурување или ќе се соочат со казни. Републиканците ги осопруваат овие реформи бидејки сметаат дека е неуставно да бидат принудувани луѓето да плаќаат за нешто што не сакаат. Според администрацијата на Обама, секој американнец треба да биде здравствено осигурен, бидејки во спротивно има последици врз целиот систем.
XS
SM
MD
LG