Достапни линкови

Притворени опозициски демонстранти во Русија


Руската полиција уапсила повеќе од 10 лица кои се обиделе да маршираат до центарот на Санкт Петерсбург. Неколку стотици луѓе замаа учество во опозициските протести против премиерот Владмир Путин, кој во мај ќе го започне неговиот трет мандат на претседател на земјата. Демонстрантите извикувале Путин е крадец и Русија без Путин.
Во Москва полицијата уапсила околу 30 лица за да ги спречи да присуствуват на протестите на Црвениот плоштад.
XS
SM
MD
LG