Достапни линкови

Северна Кореа-комеморација во чест на починатиот лидер Ким Јонг Ил


Сегашниот лидер на Северна Кореа Ким Јонг Ун
Властите во Северна Кореа го повикаа народот да застане зад нивниот лидер Ким Јонг Ун. Десетици илјади лица се собраа на централниот плоштад да присуствуваат на одбележувањето на стотиот ден од смртта на неговиот татко Ким Јонг Ил. Комеморацијата е во време кога земјата се подготвува да лансира сателит во вселената во наредниот месец.
САД предупредија дека лансирањето може да го загрози нивниот договор со Северна Кореа, според кој тие треба да и обезбедат храна на земјата во замена за прекинување на нуклеарните тестови.
XS
SM
MD
LG