Достапни линкови

Мирни митинзи на опозицијата во Русија


Борис Немцов, лидер на ПАРНАС
Симпатизерите на опозицијата одржаа митинзи во двата најголеми градови во Русија. Интерфакс објави дека околу 1.000 луѓе се собрале во центарот на Санкт Петербург во митинг кој завршил без апсења или инциденти.
И во Москва, околу 50 луѓе присуствувале на настан во паркот Новопушкински, кој исто така поминал без инциденти.
Во меѓувреме, Борис Немцов копретседател на нерегистрираната опозициона партија на Народната партија на слободата (ПАРНАС), изјави дека опозиција планира да одржи серија протести од 15-22 Април. Протестите ќе вклучувале тркалезни маси, конференции, дебати, концерти и слично.
XS
SM
MD
LG