Достапни линкови

Лукоил и Самсунг инвестираат во наоѓалишта за нафта во Ирак


Руската компанија Лукоил и јужно-корејската Самсунг потпишаа договор вреден околу милијарда долари за развој на ирачкото нафтено поле Западна Курна 2. Договорот е дел од ирачките напори за оспособување на тоа нафтено поле да продуцира околу 1,8 милиони барели нафта дневно. Според договорот, инвеститорите ќе добиваат долар и 15 центи за секој барел изваден од тоа нафтено поле.
XS
SM
MD
LG