Достапни линкови

Новиот германски претседател Гаук ќе положи заклетва пред Бундестагот


Јоаким Гаук
Новиот германски претседател Јоаким Гаук ќе положи денеска заклетва во Бундестагот,а потоа со воени почести ќе биде примен во претседателскатa резиденција.
Гаук од 1228 важечки гласови доби подршка од 991 претставник на Сојузниот парламент кој според уставот го бира претседателот.
XS
SM
MD
LG