Достапни линкови

Карзаи за прекинување на ноќните рации на НАТО во Авганистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека властите работат да стават крај на ноќните рации на НАТО во преговорите со САД на долгогодишниот стратегиски договор. Според него, некои од минатите операции на НАТО ја нарушиле сувереноста на Авганистан.
Неговата изјава доаѓа во време на преговорите меѓу Авганистан и САД за договорот за стратегиско партнерство.
XS
SM
MD
LG