Достапни линкови

Драги-помина најлошото од должничката криза во еврозоната


Шефот на Европската централна банка Марио Драги
Шефот на Европската централна банка Марио Драги изјави денеска дека помина најлошото од должничката криза во еврозоната. Според него, ситуацијата е стабилизирана иако останува ризикот. Тој во интервју за германски Билд рече дека клучните индикатори меѓу кои инфлацијата, сметките и буџетскиот дефицит се подобри, отколку во САД.
Драги додаде дека се враќа довербата на инвеститорите во Европа и сега треба европските влади да ја направат еврозоната имуна на криза.
XS
SM
MD
LG