Достапни линкови

Продолжуваат немирите во Сирија и покрај меѓународниот притисок


Бомбардирање на сирискиот град Хама
Опозициски активисти соопштија дека продолжуваат немирите во Сирија, еден ден по повикот на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот и усвојувањето на декларацијата за ствање крај на кризата. Според нив, во центарот на Хама има распоредени тенкови по судирите меѓу бутовниците и владините сили.
Министрите за надворешни работи на ЕУ се очекува утре да предложат санкции за замрзнување на имотот и визна забрана на сопругата на сирискиот претседател Башар ал Асад и членови на неговото семејство.
XS
SM
MD
LG