Достапни линкови

Плевнелиев-Романија нема територијални барања кон Бугарија


Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев
Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев изјави дека Романија нема територијални барања кон неговата земја и дека несогласувањето околу „спорната зона“ во Црно Море ќе биде решено до средината на април. Според него, тоа не е нерешено прашање, туку територијално барање.
Бугарија и Романија, кои станаа членки на Европската унија во 2007 година потпишаа документ во кој се наведува дека немаат територијални претензии една кон друга.
XS
SM
MD
LG