Достапни линкови

Турција сака да биде домаќин на Европското фудбалско првенство во 2020


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека земјата ќе конкурира да биде домаќин на Европското фудбалско првенство во 2020 година. Тој говорејќи пред делегатите на УЕФА на конгресот во Истанбул рече дека Турција ги разгледува условите за инфраструктурата.
УЕФА во наредната недела официјално ќе го започне процесот за подготовка на првенството во 2020 година. Сите 53 земји-членки на УЕФА може да аплицираат за организација на турнирот.
XS
SM
MD
LG