Достапни линкови

Протести на пакистанската хинду заедница


Припаднички на Хинду заедницата во Пакистан
Членовите на пакистанската малцинска заедница Хинду започнаа четири дневен марш во знак на протест против киднапирањето на млади жени од нивната заедница. Лидерот на Пакистанскиот хинду совет Рамеш Кумар изјави дека секој месец по три жени се киднапирани од 2008 година. Според него, тие се принудени да го прифатат исламот и да се омажат со муслиман.
XS
SM
MD
LG