Достапни линкови

Израел бара временска рамка во преговорите со Иран


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак
Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак ја повика денеска меѓународната заедница да утврди временска рамка во преговорите со Иран за нуклеарната програма. Според него, потребено е да се постави рок со кој ќе се утврди дали санкциите имале ефект и дали иранската влада е посветена на преговорите.
Барак не ја исклучи можноста Израел да изврши напад на иранските нуклеарни централи, иако земјата има помал простор за маневар отколу нивниот сојузник САД.
XS
SM
MD
LG