Достапни линкови

Тарнер-САД повеќе да се активираат за решавање на спорот со името


Републиканскиот конгресмен од Охајо Мајкл Тарнер со американскиот амбасадор во Чешка Ричард Грабер
Републиканскиот конгресмен од Охајо Мајкл Тарнер, кој е новиот член на неформалната конгресна група пријатели на Македонија изјави дека САД треба повеќе да се активираат во спорот со името и приемот на Македонија во НАТО, како и во решавањето на отворените прашања на Балканот.
Тој во интервју за Гласот на Америка рече дека САД чекаат да видат дали двете страни сами ќе го решат спорот. Според него, САД треба да бидат посилен застапник и за решение на проблемите и за придвижување на земјите од регионот во НАТО. Тарнер додава дека не верува оти Макеоднија ќе стане членка на НАТО на самитот во Чикаго.
XS
SM
MD
LG