Достапни линкови

Најмалку шест курдски милитанти убиени во Турција


Приврзаници на Курдската работничка партија
Турските безбедносни сили убиле најмалку шест курдски милитанти во североисточниот дел на земјата. Насилните судири доаѓаат по убиството на 5 војници при вчерашното одбележување на Персиската нова година на приврзаниците на Курската работничка партија.
Турските безбедносни сили соопштија дека група на курдски милитанти се наоѓа во покраината Ширнак во близина на границата со Ирак.
XS
SM
MD
LG