Достапни линкови

Изградбата на иранската нуклеарна централа, според планот


иранската нуклeарна централа во Бушер
Шефот на руската државна нуклеарна компанија Росатом, Сергеј Кириенко изјави дека изградбата на иранската нуклeарна централа во Бушер се одвива според планираното. Претходно беше соопштено дека централата работи со 75 насто од капацитетот, но оти до крајот на летото таа целосно ќе проработи. Кириенко изјави дека Росатом нема намера да гради други такви централи во Иран.
XS
SM
MD
LG