Достапни линкови

Бан ки Мун со предупредување до Северна Кореа


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун
Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун предупреди дека севернокорејскиот план за лансирање ракета би претставувало закана за мирот во регионот. Тој додаде дека тоа ќе претставува кршење на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која на Северна Кореа и се забранува да врши лансирање на балистички ракети. Северна Кореа најави дека во идниот месец ќе лансира ракета за да стационира сателит во орбитата на Земјата. Но, западните сили сметаат дека тоа е само изговор за тестирање на ракети со долг дострел.
XS
SM
MD
LG