Достапни линкови

САД- научник осуден на 13 години затвор за шпионажа


Поранешениот вселенски научник Стујарт Нозити кој работел за американската влада е осуден на 13 години затвор, откако призна дека планирал да продаде доверливи информации на Израел. Тој беше уапсен од ФБИ во 2009 година.
Нозити работел на научни и вселенски пректи за НАСА, Департментот за енергија и за Националниот вселенски совет. Тој бил дел и од проектот за национална ракетна одбрана кој започнал во времето на претседателот Роналд Реган.
XS
SM
MD
LG