Достапни линкови

Лукашенко против бојкотот на Светското првенство во хокеј


Белорускиот претседател Александар Лукашенко на еден хокеарски натпревар
Белорускиот претседател Александар Лукашенко ја осуди одлуката на Европскиот Парламент за бојкот на Светското првенство во хокеј во 2014 година, кое треба да се одржи во земјата. Лукашенко кој е познат по неговата пасија за хокејот изјави дека одлуката е политички мотивирана и нема врска со спортот.
Европските законодавци решија да го бокотираат Светското првенство во хокеј во Минск, поради кршењето на човековите права од режимот во земјата.
XS
SM
MD
LG