Достапни линкови

Четворица турски специјалци загинаа во судирите со Курдите


Четворица турски специјалци загинаа денеска во судирите со припадниците на Курдската работничка партија во округот Шарнак во југоисточниот дел на земјата. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган претходно изјави дека има судири меѓу безбедносните сили и Курдите на планината Џуди во Шарнак.
Досега при нивните борби кои траат од 1984 година загинале околу 40 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG