Достапни линкови

Белгија-илјадници на службата за жртвите од автобуската несреќа


Белгиските жители на плоштадот во Ломел им одаваат чест на жртвите од автобуската несреќа
Илјадници луѓе присуствуваа не меморијалната служба за жртвите од автобуската несреќа во Швајцарија, при која загинаа 22 деца и 6 возрасни лица во западниот дел на Белгија. На церемонијата во градот Ломел присуствуваа и белгискиот крал Алберт и неговата сопруга, премиерот Елио Ди Рупо и претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј, како и данскиот принц Вилем Александар и данскиот премиер Марк Рут.
Се уште се истражува причината за несреќата.
XS
SM
MD
LG