Достапни линкови

Лукашенко: судењето и егзекуцијата на бомбашите фер и транспарентно


Белорускиот Претседател Александар Лукашенко изјави дека верува оти судскиот процес и егзекуциите на двајцата бомбаши од метрото во Минск биле фер и транспарентни. Тој изјави дека во истрагата за нападите во кои пред една година загинаа 15 лица во метрото учествувале и преставници на руската слуба за безбедност и на израелски Мосад.
Никој, рече Лукашенко не се посомнева во ниедна фаза од истрагата. Белорускиот реим од друга страна се соочи со меѓународни критики за доказите и за правата на егзекутираните Владислав Коваљов и Дмитриј Канаваљов.
XS
SM
MD
LG