Достапни линкови

Ситуацијата во Сирија станува екстремно опасна


Советот за безбедност на ОН
Сириската криза станува екстремно опасна со можност за глобални репрекусии, изјави во Џакарта Генералниот Секретар на ОН Бан Ки Мун.
Советот за безбедност денеска се очекува да донесе необврзувачка резолуција со која се повикува спроведување на планот на Арапската Лига и ОН за крај на насилствата.
Доколку до 15 часот нема забелешки од членки на Советот, ќе се смета дека резолуцијата е донесена. Русија која се противеше на претходните резолуции соопшти дека ќе ги подржи напорите за мир, но дека нема да прифати ултиматум до сириската влада.
XS
SM
MD
LG