Достапни линкови

Кипарските преговори близу ќорсокак


Ситуацијата со преговорите за клучни апсекти на кипарското прашање е „близу слепа улица“, се вели во извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун до Советот за безбедност.
Генералниот секретар на ОН смета дека има малку надеж дека во иднина ќе има пособри услови за решавање на спорот.
Тој напомена дека лидерите се задолжени да создадат услови за преговори и да се воздржат од негативна реторика еден против друг како и да запазат тајност на разговорите.
XS
SM
MD
LG