Достапни линкови

Чешката влада ја доби довербата од Парламентот


Премиерот на Чешка Петр Нечас
Чешката централно-десничарската влада доцна синоќа ја доби довербата во Парламентот, но сепак се соочува со предизвикот да го протурка одобрувањето на мерките за штедење. Опозицијата во земјата ја критикуваше Владата велејќи дека таа е виновна за анти-социјалните политики.
Според опозицијата, тоа што и беше изгласано доверба на Владата се успеа целосно да боиде пробиена социјална кохезија градена со години“.
Ова беше трет обид за соборување на трипартиската коалиција за помалку од две години.
Нови протести против мерките за штедење на Владата, се најавени за следниот месец.
XS
SM
MD
LG