Достапни линкови

Повторно судири меѓу Курдите и полицијата во Турција


Курдските демонстранти во Дијабекир
Стотици курдски демонстранти се судрија со турските безбедносни сили во неколку градови во земјата. Насилството започнало во Батман и Цизре, кога полицијата се обидела да ги спречи демонстрантите да го прослават традиционалниот пролетен фестивал Новруз. Полицијата употребила солзваец и водени топови, при што 15 лица биле повредени.
Судирите еруптираа два дена по свеченостите на фестивалот во Истанбул и Дијабекир, кога беа повредени најмалку 9 лица.
XS
SM
MD
LG