Достапни линкови

Повлекувањето на странските сили од Авганистан според планот


Американски војници во Авганистан
Американскиот командат во Авганистан Џон Ален изјави дека повлекувањето на американските сили од земјата до крајот на 2014 година ќе се одвива според планот. Според него, меѓународната коалиција ќе ја предаде одговорноста за безбедноста на авганистанските сили и покрај инцидентите во последниот период, кога еден американски војник застрела 16 цивили во Кандахар и протестите за палењето на Куранот во една американска база.
XS
SM
MD
LG