Достапни линкови

Авганистан ги отфрла наводите за злоупотреба во затворите


Затворот во покраината Кандахар
Авганистанските власти го отфрлија извештајот на групите за човекови права за тортурите и злоупотребата во затворите во земјата. Според нив, извештајот на Институтот отворено општество и на авганистанската Независна комисија за човекови права е неоснован.
Групите тврдат дека многу малку е направено во затворите, откако во јули минатата година ОН ги сооопшти наводите.
XS
SM
MD
LG