Достапни линкови

Обама го повика Иран да дозволи пристап до информации


Американскиот претседател Барак Обама во обраќањето до Иран
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД бараат дијалог со иранскиот народ и го повика Техеран да го прекине блокирањето на пристапот до информации. Во неговото традиционално обраќање до Иран за одбележување на Персиската нова година, Обама наведе дека празникот е во време на континуирана тензија меѓу двете земји, но нема причина за САД и Иран да бидат одалечени еден од друг.
Тој испрати критика за како што ја опиша електронската завеса која ја создал Техеран за да го спречи слободниот проток на информации и идеи низ земјата.
XS
SM
MD
LG